„Podlasie zdrowo zakręcone” w Bibliotecznym Klubie Książki

W wakacyjną słoneczną sobotę 28 czerwca 2025 r. odbyła się wycieczka w miejsca, które są bliskie praktycznie wszystkim klubowiczom i czytelnikom. W Bibliotecznym Klubie Książki wielokrotnie były poruszane tematy związane z naszym najbliższym regionem, jego wielokulturowością, tradycjami, rzemiosłem. Rozmawialiśmy o książkach z wydawnictwa Paśny Buriat. Gościliśmy panią Dorotę Filipiak mieszkającą w naszej okolicy i piszącą o naszym regionie autorką. W tych spotkaniach brały także udział osoby, które w Środowiskowym Domu Samopomocy uczestniczą w Warsztatach Czytelniczych. Wielokrotnie na tych spotkaniach rozmawiano o dawnych Słowianach ich wierzeniach i tradycjach. Mitologia słowiańska i innych narodów oraz wczesne dzieje państwa polskiego inspirowały pisarzy fantasy. Temat ten łączy wszystkie grupy czytelnicze. Wycieczka miała zintegrować członków wszystkich klubów, łączyć osoby w różnym wieku. Program wycieczki był opracowany tak, by każda grupa znalazła coś dla siebie.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od warsztatów pszczelarskich w Nadbużańskiej Pasiece państwa Kunickich. Nasz region od wieków słynął z pszczelarstwa i wytwarzania wszelkich rodzajów miodów. Podczas zajęć uczestnicy zostali szczegółowo poinformowani o życiu pszczół, ich gatunkach, rodzajach uli oraz procesie wytwarzania miodu. W części praktycznej była degustacja miodu i wyrobów z niego oraz tworzenie świec z wosku. Na pamiątkę wizyty uczestnicy dostali dwa rodzaje samodzielnie wykonanych świec i słoiczek aktualnie wytwarzanego miodu.
Następnym etapem wycieczki była Góra Grabarka. Jest to miejsce kultu religii prawosławnej. W naszym regionie w wielu miejscowościach mieszkali ludzie różnych wyznań, którzy wspólnie uczestniczyli w lokalnych inicjatywach. Miejsce, w którym znajduje się cerkiew i klasztor spełnia również warunki miejsca kultu dawnych Słowian. Jest na górze, wśród drzew i przy słynnym z uzdrowień źródełku Była okazja by poznać historię miejsca skłaniającego do zadumy i refleksji.
Kolejnym miejscem w programie wyprawy był Drohiczyn. W Drohiczynie obejrzano Wystawę Starych Motocykli, Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Puszczyk” i Muzeum Kajakarstwa. Miasto to słynie na całą Polskę z imprezy 500 Kajaków. Obszar Natura 2000 „Ostoja Nadbużańska” obejmuje okolice Drohiczyna. Jest to teren ochrony ptaków, obszar ochrony siedlisk, oraz Nadbużański Obszar Chronionego Krajobrazu. Odbywają się tu również zloty motocyklistów. Posiłek w przerwie realizacji programu także związany był z regionem. W restauracji „Zamkowa” była okazja by spróbować regionalnego dania podlaskiego – zaguby. Tam też świętowano 10. rocznicę istnienia Bibliotecznego Klubu Książki. Po posiłku i odpoczynku uczestniczono w Festiwalu Wczesnego Średniowiecza „Rubieże”, który odbywał się nad rzeką Bug. Były tam liczne kramy ze słowiańską biżuterią, odzieżą i potrawami takimi jak np. podpłomyki. Można też było znaleźć książki o mitologii i wierzeniach słowiańskich. Odbywały się też różne rekonstrukcje historyczne i pokazy broni.
W ramach programu odbyły się również warsztaty tworzenia kadzideł słowiańskich prowadzone przez panią Natalię Gawrysiuk. Na tych warsztatach animatorka przekazała wiele cennych informacji o ziołolecznictwie, zielarstwie, aromoterapii i doborze ziół do różnych kadzideł. Uczestnicy tworzyli kadzidła z aromatycznych ziół zebranych wczesnym rankiem z nadburzańskich łąk przez prowadzącą warsztaty. Warsztaty były niezwykle kolorowe i pachnące. Członkowie klubów dostali na pamiątkę kubki wykonane przez regionalnych twórców z Kombajnatu Artystycznego Agnieszki Waszczeniuk i Grzegorza Przytulskiego.
Najmłodsza uczestniczka wydarzenia miała 0,5 roku, najstarsza – 86. W wycieczce uczestniczyli również osoby z niepełnosprawnościami wraz z asystentami. Zarówno najmłodsza uczestniczka wraz z mamusią z Fantastycznego Klubu Czytelnika Drogon, jak i najstarsza z Bibliotecznego Klubu Czytelnika oraz osoby ze Środowiskowym Domu Samopomocy świetnie dawały sobie radę. Była to okazja do wzajemnej pomocy, tolerancji i zrozumienia. Zyskaliśmy nowych czytelników i klubowiczów. Była to też okazja do integracji międzypokoleniowej i zrozumienia potrzeb ludzi z różnych środowisk i z różnymi problemami zdrowotnymi.
Dzięki projektowi „Podlasie zdrowo zakręcone – integracyjne i wyjazdowe poznawanie historii i wielokulturowości rejonu”, który został wyłoniony w konkursie na realizację inicjatyw kulturalnych i czytelniczych w ramach projektu „MOJA Biblioteka jest BLISKO” w programie BLISKO – Biblioteka Lokalność Inicjatywy Społeczność Kooperacja Oddolność Priorytet 4 Narodowego Programu rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. K. I. Gałczyńskiego w Sokołowie Podlaskim mieliśmy okazję przekonać się, że literatura i regionalizm łączą ludzi na wielu płaszczyznach.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.