Start / Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 / Wyróżnione / Dzień Literatury Regionalnej w Bibliotece
Dzień Literatury Regionalnej w Bibliotece
14 października 2024r. Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała Dzień Literatury Regionalnej. Ideą wydarzenia było przybliżenie mieszkańcom miasta i przybyłym gościom naszych lokalnych wydawców i twórców.
Imprezę rozpoczęła prelekcja Piotra Brysacza- dziennikarza i wydawcy, dyrektora artystycznego Festiwalu literackiego Patrząc na Wschód w Budzie Ruskiej, a przede wszystkim założyciela Wydawnictwa Paśny Buriat. Profil wydawnictwa, to głównie książki przyrodnicze, związane z szeroko pojętym Wschodem oraz Polską północno-wschodnią, z tamtejszą naturą, kulturą i przyrodą. Znajdują się wśród nich także wywiady, reportaże i eseje historyczne. Pan Piotr w rozmowie z panią Dorotą Filipiak- znaną nam już pisarką i podróżniczką przybliżył zebranym historię powstania wydawnictwa, blaski i cienie prowadzenia takiej działalności, pomysły na promocję przyrody i kultury wschodniej Polski, a także plany wydawnicze na najbliższe miesiące. Przed i po spotkaniu można było kupić książki wydane przez Paśny Buriat, rękodzieło regionalnego artysty oraz gadżety promujące przyrodę Polski.
Kolejnym prelegentem była pani Krystyna Matysiak z Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Przedstawiła gościom historię oraz publikacje Towarzystwa, a także zachęciła wszystkich do spisywania historii swoich rodzin oraz naszego miasta, które są najcenniejszymi źródłami informacji o przeszłości i nie możemy pozwolić, aby zostały one zapomniane.
Po prezentacji wydawnictw przyszła pora na promocję książek. Jako pierwszy zaprezentował się Andrzej Chojnacki. Opowiadał o książce „Tymoteusz Łuniewski. Z Bogiem zaczęty pamiętnik”, którego autorem jest urodzony w Sokołowie Podlaskim ziemianin, wynalazca, racjonalizator, meteorolog, etnograf, archeolog, agronom i społecznik Tymoteusz Łuniewski. Z kart jego pamiętnika dowiadujemy się wiele o Sokołowie, Węgrowie, Korytnicy oraz kilkudziesięciu innych miejscowościach na przełomie XIX i XX wieku. Cenne są także opinie i informacje o osobach, które żyły i aktywnie działały w drugiej połowie dziewiętnastego wieku na naszym terenie. Byli wśród nich powstańcy styczniowi, arystokraci, ziemianie, urzędnicy, lekarze.
Na zakończenie wieczoru wysłuchaliśmy rozmowy Artura Ziontka z Magdaleną Stasiuk, autorką książki „Ziemia niechciana, ziemia nieobiecana” opowiadającą historię RSP Morszków. Książka- trochę reportaż, trochę literatura faktu- jest przede wszystkim opowieścią o człowieku, który dzięki swojemu zaangażowaniu i wiedzy zbudował znakomicie funkcjonującą organizację.
Po takiej dawce wiedzy o historii naszego regionu można było odetchnąć przy poczęstunku, porozmawiać prywatnie z gośćmi i wymienić się uwagami oraz doświadczeniami.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
tekst: Kamila Onaszkiewicz
zdjęcia: Anna Filipczuk