„Wieczór przy świecach” spotkanie z poezją Gałczyńskiego, Leśmiana i Staffa w interpretacji Mirosława Kowalczyka

„Wieczór przy świecach” spotkanie z poezją Gałczyńskiego, Leśmiana i Staffa w interpretacji Mirosława Kowalczyka

W dniu 31.01.2013 r. w Bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wieczór przy świecach”. Tym razem prezentowana była poezja Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Bolesława Leśmiana i Leopolda Staffa. Wiersze przedstawił we własnej interpretacji Mirosław Kowalczyk – aktor scen warszawskich.

Spotkanie rozpoczęło się „Rozmową liryczną” – wierszem K.I.Gałczyńskiego, w wykonaniu Mirosława Kowalczyka i Hanny Lecyk – Dyrektora Biblioteki. Poezja w wykonaniu artysty, a także muzyka, która towarzyszyła prezentacji utworów wprowadziły uczestników w nastrój zadumy i refleksji. Relacja ze spotkania w Wieściach Sokołowskich:
„[…] Mirosław Kowalczyk zabrał licznie przybyłych słuchaczy w podróż po wspaniałej poezji naszych twórców minionego wieku. Dobór wierszy dokonany przez aktora pozwalał wychwycić to, co w twórczości bohaterów wieczoru jest najistotniejsze – „potęga podświadomości, humor i liryzm, zmysłowość, ukryty patriotyzm, sny o potędze i ciągłe zdumienie światem”. Tu, w pięknym wnętrzu biblioteki słowa poetów tworzyły inny świat, lepszy od niewesołej rzeczywistości. Szczególną wymowę miały wiersze patrona biblioteki, które z racji corocznego konkursu recytatorskiego często rozbrzmiewają w jej murach w wykonaniu uczniów. Tym razem wiersze Gałczyńskiego można było usłyszeć w prawdziwie mistrzowskiej interpretacji. Godzinne spotkanie z pięknym poetyckim słowem minęło szybko, a sądząc po reakcjach słuchaczy, wyzwoliło ono pozytywną energię, nadzieję i humor, co było zgodne z zamierzeniami i wykonawcy, i organizatorów.

{gallery}/Spotkania_zdjecia/2013/Kowalczyk{/gallery}