Monika Sawicka – cykl spotkań

Monika Sawicka – cykl spotkań

Monika Sawicka, dziennikarka (www.superja.pl, Kwartalnik: Polki w świecie, www.twardziel.pl), autorka powieści zwanych przez niektórych „kobiecymi” (Kruchość porcelany, Demi – sec, 7 kolorów tęczy, Kolejność uczuć, Szeptem) i „bizneswoman” była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Pisarka przyjechała do naszego miasta na cykl spotkań z młodzieżą i dorosłymi. 15 kwietnia 2015 r. autorka spotkała się z młodzieżą z sokołowskiego Gimnazjum Nr 1 na warsztatach pt. „Emocje w procesie twórczym. Ich podział i rola”. Spotkanie składało się z trzech etapów. Pierwszym był krótki wstęp o tym, czym jest proces twórczy, jakie emocje jemu towarzyszą i w jaki sposób wpływają na osobę pisarza. Drugi i trzeci etap to zajęcia praktyczne. Uczniowie analizowali czytane przez siebie teksty oraz sami wcielali się w rolę twórcy – pisarza, a ich zadaniem było dopisanie zakończenia do czytanego wcześniej tekstu i przeczytanie go na głos. Celem tego spotkania była nauka autoprezentacji, rozwijanie umiejętności pracy zespołowej oraz omówienie problemów współczesnej młodzieży. 16 kwietnia 2015 r. odbyły się warsztaty dla Szkoły Podstawowej Nr 4 pt. „Książka marzeń”. W trakcie spotkania młodzież tworzyła własną mapę – Książkę marzeń, w której każdy członek grupy miał zapisać jak wyobraża sobie swoją przyszłość, o czym marzy, co chciałby w życiu osiągnąć. Zajęcia miały się stać inspiracją do podejmowania nowych wyzwań oraz rozwijać kreatywność i wyobraźnię. Warsztaty spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, młodzież chętnie i aktywnie uczestniczyła w zajęciach.

Zwieńczeniem pobytu Pani Moniki w Sokołowie Podlaskim było spotkanie z cyklu „Wieczór przy świecach” w Bibliotece. Nie można jednak nazwać go typową promocją twórczości pisarza. W miłym towarzystwie, przy filiżance herbaty, toczyły się rozmowy o życiu, stosunkach damsko – męskich i literaturze. Pani Monika stworzyła wokół siebie atmosferę skłaniającą obecnych do głębszych refleksji na temat naszych codziennych relacji z otaczającym nas światem. W swoją opowieść wplatała także wątki z własnego życia i doświadczenia bohaterów jej książek.
Po spotkaniu zainteresowani mogli kupić książki pisarki, które rozeszły się jak przysłowiowe „świeże bułeczki”.

{gallery}/Spotkania_zdjecia/2015/Monika_Sawicka{/gallery}