Wystawa fotografii Ionuța Macri
Wystawa fotografii Ionuța Macri
16 maja 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż wystawy rumuńskiego fotografa Ionuța Macri jednego z najsłynniejszych rumuńskich fotografów, pasjonata światła we wszystkich jego formach, specjalizującego się w wysokiej klasy zdjęciach komercyjnych. Jego prace publikowane są na całym świecie.
Od ponad 25 lat posiada studio w Bukareszcie. Jego nazwisko figuruje wśród 200 najlepszych fotografów reklamowych oraz cyfrowych na świecie. Fotografie Ionuța Macri można również znaleźć w czasopismach takich jak „National Geographic”, albo w magazynach poświęconych architekturze oraz modzie. Jest członkiem grupy ambasadorów marki Canon.
Na fotografiach rumuńskiego artysty można zobaczyć około dwudziestu wybranych kościołów. Zdjęcia są niezwykłe, bo pokazują te obiekty z perspektywy, z jakiej nie mamy zazwyczaj szansy ich oglądać. Jednocześnie zdjęcia są warte uwagi same w sobie – jako przykłady najwyższej próby sztuki fotograficznej. Saskie kościoły warowne znajdujące się w Transylwanii w regionie zwanym Siedmiogrodem saskim to obiekty unikatowe. Część z nich wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najsłynniejsze z kilkuset zachowanych obiektów, takie jak kościół w Biertan czy Viscri, są prawdziwym magnesem dla turystów. Zachwycają nie tylko niezwykłą architekturą i fascynującą historią, ale także przyciągają malowniczym położeniem.
Inauguracji wystawy towarzyszyła prelekcja „Krótka historia długiego trwania. Sasi siedmiogrodzcy, mieszkańcy Rumunii – od średniowiecza do czasów współczesnych” Doroty Filipiak. Znana już naszym czytelnikom Pani Dorota w niezwykle ciekawy sposób przybliżyła zebranym unikatowe dziedzictwo Sasów siedmiogrodzkich, wyjątkowość i znaczenie kościołów warownych oraz prace Ionuța Macri. Spotkaniu towarzyszyła emisja filmu dokumentalnego Osadnictwo Sasów z cyklu programów „Ukryte historie” Cristiny Baicanb wyprodukowanego przez TVR Timișoara.
Wystawę „Z lotu ptaka. Kościoły warowne w Transylwanii” w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można oglądać do 16 czerwca 2024.