Na trwałe. Projekt zabezpieczenia zbiorów społecznych
„Na trwałe. Projekt zabezpieczenia zbiorów społecznych” powstał, aby wspierać archiwa społeczne w opiece nad gromadzonymi przez nie zdjęciami, nagraniami audio i wideo, dokumentami życia społecznego – zarówno w ich postaci cyfrowej, jak i fizycznej. Wyłonione organizacje otrzymają od Centrum Archiwistyki Społecznej wiedzę, narzędzia oraz wsparcie finansowe, które pozwolą im na uporządkowanie, opracowanie, digitalizację i właściwe przechowywanie wybranych przez nie zbiorów.
Poprzez wizyty studyjne i konsultacje przedstawiciele CAS dzielić się będą wiedzą o opracowaniu, digitalizacji i porządkowaniu zbiorów. Przekażą podstawowe materiały do archiwizacji, zgodnie z konkretnymi potrzebami danego archiwum społecznego. Za zrealizowane u siebie prace archiwalne, wyłonione w naborze organizacje otrzymają dofinansowanie. CAS wspólnie z wyłonionymi organizacjami wypracują konkretne metody i rozwiązania dla danego archiwum społecznego, które pozwolą samodzielnie zabezpieczać zbiory w przyszłości.
Projekt wynika bezpośrednio z diagnoz i analiz zawartych w „Strategii wzmacniania trwałości zbiorów społecznych”. Dzięki niej udało się określić, jakie są ogólne wyzwania i zagrożenia, które mogą utrudniać archiwom społecznym dbanie o ich zbiory. „Na trwałe. Projekt zabezpieczenia zbiorów społecznych” służyć ma wsparciu archiwów społecznych w ich opiece nad zbiorami.
Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta działająca w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. K. I. Gałczyńskiego w Sokołowie Podlaskim znalazła się w gronie 10 organizacji wyłonionych do udziału w pierwszej pilotażowej edycji Programu.