Styczniowe spotkanie DKK – 2020

Styczniowe spotkanie DKK – 2020

29 stycznia 2020 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Książki „Zielona Gęś”. Klubowicze skupili się tym razem na reportażach Mariusza Szczygła – laureata Nagrody Literackiej Nike 2019. 29 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Książki „Zielona Gęś”. Klubowicze skupili się tym razem na reportażach Mariusza Szczygła – laureata Nagrody Literackiej Nike 2019.

„Niedziela, która zdarzyła się w środę” to jego literacki debiut. Zawiera reportaże o czasach transformacji w Polsce i ludziach, którzy muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jednak to książki traktujące o Czechach i naszych południowych sąsiadach skupiły największą uwagę czytelników. Najszerzej omówiono „Gottland” oraz „Zrób sobie raj”. Klubowicze docenili reportaże za autentyczność, a zarazem dostarczanie wielu emocji. Teksty Szczygła pełne są fascynacji ludźmi, literaturą, kulturą. Pisze o historii Czech, ale wiele uwagi, zwłaszcza w nowszych książkach, poświęca współczesności. Nie ocenia. W jego najnowszym zbiorze reportaży „Nie ma”, za który autor otrzymał w ubiegłym roku Nike, wyraźnie wyłania się osobisty ton. Reportaże zyskują nowa jakość, a sam Szczygieł w laudacji prze­wodn­iczą­cego­ komisji został nazwany twórcą „nowego gatunku, reportażu egzy­sten­cjal­nego­”.

Po omówieniu twórczości Mariusza Szczygła uczestnicy spotkania, jak na każdym DKK, dzielili się przeczytanymi książkami. Przypominamy, że polecane przez klubowiczów pozycje książkowe można wypożyczyć w naszej Bibliotece.

„Krótka historia jednego zdjęcia” Jakub Kuza
„Czarnobyl. Spowiedź reportera” Igor Kostin
„Dom bez klamek” Jędrzej Pasierski
„Dziewczyny z Wołynia” Anna Herbich
„Gliniany most”, „Posłaniec”, „Złodziejka książek” Markus Zusak
„Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki” Roman Warszewski

Kolejne spotkanie Klubu „Zielona Gęś” zaplanowano na marzec.