Marcowe spotkanie DKK – 2022

Marcowe spotkanie DKK – 2022

14 marca 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie miłośników książek. Tym razem w ramach cyklicznych spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o reportażach Wydawnictwa Czarne.

Wydawnictwo Czarne zostało założone w 1996 roku przez Andrzej Stasiuka i Monikę Sznajderman. Specjalizuje się w literaturze faktu i jak możemy przeczytać na ich stronie „W obszarze naszych największych zainteresowań znajduje się współczesny reportaż, w jego rozmaitych odsłonach tematycznych i gatunkowych.” To właśnie ich seria Reportaż jest chyba najbardziej rozpoznawalną serią reporterską na rynku wydawniczym, a także bardzo docenianą. Książki z tej serii zdobywają najważniejsze literackie nagrody. Na 12 edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii za najlepszy reportaż literacki aż 10 książek Wydawnictwa Czarne zdobyło główną nagrodę. Każdy z uczestników spotkania opowiedział w kilku zdaniach o przeczytanym przez

siebie reportażu. Często książka wzbudziła tak silne emocje, że dyskusja przeradzała się w żywą rozmowę o problemach w społeczeństwie, inności, odmienności, nierówności a także o różnorodności świata. Niewątpliwie każdy reportaż poruszył – i to jedna z największych wartości dobrej lektury.