Sadzenie dębów katyńskich

Sadzenie dębów katyńskich

11 maja 2011 r. w Sokołowie Podlaskim posadzono 26 dębów w ramach miejskiej akcji społecznej „Katyń – ocalić od zapomnienia”. Akcja ta jest częścią ogólnopolskiego programu, w którym dla uczczenia pamięci ofiar zbrodni katyńskiej cała Polska sadzi dęby.

Według zasady jeden dąb – to jedna osoba. Celem programu jest posadzenie 21857 drzew. W samym Sokołowie posadzono już 36 Dębów pamięci.
Uroczystości w Sokołowie rozpoczęły się Mszą Świętą w Konkatedrze Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny, pod przewodnictwem Biskupa Drohiczyńskiego, księdza Antoniego Pacyfika Dydycza. Po Eucharystii zgromadzeni, w uroczystej procesji przeszli na plac za Konkatedrą, gdzie odbyło się sadzenie dębów.
W tym roku sokołowskie Dęby Pamięci sadzone były przez delegacje placówek oświatowych, placówek kultury i biznesu, samorządowców, harcerzy.
Delegacja Miejskiej Biblioteki Publicznej sadziła dąb upamiętniający Aleksandra Łętkowskiego, kapitana rezerwy Wojska Polskiego.
Aleksander Łętkowski urodził się 13. 01. 1887 r. w Warszawie. Absolwent Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Warszawskiego, w Wojsku Polskim od 1919 r. Służbę pełnił w Centralnej Składnicy Farmaceutycznej w Warszawie. Awansowany do stopnia kapitana.
Z powiatem sokołowskim związany przez Sterdyń, gdzie był właścicielem apteki i okresowo zamieszkiwał. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jeniec Starobielska, zamordowany w Charkowie w okresie IV – V 1940 r. Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 439 z 5 X 2007 pośmiertnie awansowany na stopień majora Wojska Polskiego.

{gallery}Inne_wydarzenia/2011/Sadzenie_debow{/gallery}