Uroczystość z okazji 79. rocznicy likwidacji sokołowskiego getta w relacji Anety Abramowicz-Oleszczuk z Tygodnika Siedleckiego
Szanowne Panie,
w imieniu rodziny i własnym chciałbym bardzo serdecznie podziękować za zainteresowanie naszym Dziadkiem i chęć wskrzeszenia pamięci o nim.
Gratuluję bardzo ciekawej wystawy i fantastycznej oprawy jej otwarcia.
Wykład Pani Samuel, oprawa poetycka i muzyczna znakomicie przeniosły nas w mroki Treblinki.
Interesującym rozwinięciem wydarzenia była prezentacja makiety Sokołowskiej Synagogi.
Bardzo dziękujemy za wspaniałe prezenty, nieoczekiwane przyjęcie, ciekawe rozmowy i miło spędzony czas.
Pozwolę sobie powtórzyć, że jestem pod bardzo dużym wrażeniem zakresu działania Biblioteki i jej miejsca na kulturalnej mapie Sokołowa.
W urbanistyce używa się terminu “czynnik centrotwórczy” nie tylko w aspekcie szukania środków przestrzennych do wyznaczenia rzeczywistego centrum miasta – śródmieścia, ale także w aspekcie poszukiwania zjawisk kreujących przestrzeń skupiającą pozytywne zainteresowanie ludzi i sprzyjającą spędzaniu w niej większej ilości czasu.
Sokołowska Biblioteka, jeśli jeszcze nie jest w pełni, to z całą pewnością zmierza bardzo szybkimi krokami do tego aby stać się niekomercyjnym i niekwestionowanym „Centrum Sokołowa” – miejscem pozytywnych spotkań mieszkańców i przyjezdnych … jak niegdyś budynek stacji był tym miejscem pierwszych, miłych, chwil powitania i często łez pożegnań ale czytanych jako przejaw troski, tęsknoty czyli pozytywnych relacji międzyludzkich. (…)
Byłem w Sokołowie jako zwykłym zainteresowanym tym wydarzeniem uczestnik, więc wprowadziło mnie w zakłopotanie akcentowanie mojej obecności jako gościa honorowego.
Z wyrazami szacunku
arch. Paweł Ząbecki
wnuk Franciszka Ząbeckiego