Spektakl „Krasiński – wieszcz niepodległości”

Spektakl „Krasiński – wieszcz niepodległości”

14 marca 2018 r. w Bibliotece odbył się spektakl „Krasiński – wieszcz niepodległości” w reżyserii Tomasza Mędrzaka. Wystąpili: Agnieszka Sitek i Tomasz Mędrzak. Muzykę na żywo zaprezentowali Monika Rosca i Krzysztof Woźniczko.

Zygmunt Krasiński to trzeci z wielkich romantycznych wieszczów po Adamie Mickiewiczu i Juliuszu Słowackim. Jego poezja jest bardziej pesymistyczna, ale jednocześnie bardziej gorąca i zdeterminowana. Jeśli kocha, to całym sobą i aż po grób. Jeśli walczy o „umarłą” Polskę, to z ogromną nadzieją na Jej „z martwych powstanie”. Psalmy i poematy odzwierciedlają jego głęboko zakorzeniony chrześcijański światopogląd. Stąd mesjanizm (Polska Chrystusem narodów), który znajdujemy także u Mickiewicza. U Krasińskiego Bóg jest widoczny we wszystkim: w naturze, w każdym stworzeniu, w miłości, w cierpieniu człowieka i Ojczyzny, w walce ze złem i szatanem, wreszcie: w nadziei na sens tego wszystkiego, co poetę – i Polskę – na Ziemi spotyka. Po prawie dwustu latach od ich napisania, w 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, tekst wydaje się nadal, jeśli nie jeszcze bardziej aktualny. Dynamika i uczuciowość poezji Zygmunta Krasińskiego w wykonaniu Agnieszki Sitek i Tomasza Mędrzaka, melodyjny i porywający język, nasycenie słów emocjami, przemyślany kontekst utworów i dobór muzyki, także granej na żywo w fantastycznym wykonaniu Moniki Rosci i Krzysztofa Woźniczko – wszystko to sprawia, że Widz ma okazję do przeżywania rzadkiej w dzisiejszych czasach katharsis.
Bogactwo doświadczeń życiowych Krasińskiego przekłada się na bogactwo zawarte w jego twórczości, o której tak mało się dzisiaj mówi, zapominając zupełnie o jej urzekającym pięknie.

{gallery}Inne_formy/2018/Wieszcz_niepodleglosci{/gallery}