Koncert Chóru „Zgoda”

Koncert Chóru „Zgoda”

18 października 2015 r. miłośnicy muzyki mogli wysłuchać wspaniałego koncertu. Na zaproszenie Biblioteki do Polski przyjechał polski Chór Akademicki „Zgoda” z Brześcia.

Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Biblioteki – pani Hanna Lecyk, przybliżając zebranym historię i repertuar naszych gości. Chór powstał w 2000 roku, obecnie liczy 42 osoby. Działa przy Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego. Członkami chóru są utalentowani artyści w różnym wieku, którzy prezentują polskie utwory w formie wokalnej. Są to pieśni patriotyczne, religijne i popularne, wykonane na wiele głosów bez akompaniamentu. Dyrygentem chóru jest Rusłan Połuchin.

Grupa ma bogaty dorobek artystyczny. Należą do niego koncerty w kościołach katolickich, na imprezach dla społeczności polskiej w Brześciu, na festiwalach i przeglądach polonijnych, w przygranicznym Janowie Podlaskim, w Lublinie, Terespolu, Mrągowie i Koszalinie.

W niedzielne popołudnie wysłuchaliśmy kilkunastu utworów, m.in. polonez Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”, „Rotę”, „Dumkę na dwa serca”, „Moon River” i inne. Występ chóru został nagrodzony gromkimi brawami i owacjami, a na zakończenie występu artyści zaśpiewali pieśń „Polesia czar”. Burmistrz Miasta w podziękowaniu za piękny występ przesłał artystom kosz kwiatów. Miłą niespodzianką dla wszystkich było ofiarowanie przez czytelniczkę, Panią Elżbietę Świsłowską, kilkudziesięciu książek z własnego księgozbioru, głównie – dzieł Henryka Sienkiewicza dla Biblioteki w Brześciu. Mamy nadzieję, że był to pierwszy, ale nie ostatni występ Chóru „Zgoda”, a artyści będą mile wspominali wizytę w Sokołowie Podlaskim i w Bibliotece.