Wieczór autorski Mariana Pietrzaka

Wieczór autorski Mariana Pietrzaka

19 lutego 2013 r. – wieczór autorski Mariana Pietrzaka znanego sokołowskiego regionalisty i społecznika, członka Klubu Literackiego „Erato”.

Autor urodził się 29.08.1932 roku. Całe swoje życie poświęcił odkrywaniu zapomnianej historii Ziemi Sokołowskiej. Od najmłodszych lat gromadził stare przedmioty, dokumenty i zdjęcia. W 2000 roku na swojej posesji przy ulicy Lipowej stworzył i dotąd prowadzi jedyne w Sokołowie Podlaskim prywatne muzeum-skansen. Jego gośćmi są nie tylko dzieci i młodzież różnych typów szkół z całego powiatu. Bardzo często Skansen odwiedzają potomkowie tych, którzy mieszkali w Sokołowie w czasach przedwojennych i wcześniejszych szukając tu swoich „korzeni”. W kronice można znaleźć wpisy obywateli Niemiec, Włoch, Kanady, Argentyny i Izraela. Często zaglądają tu rodziny sokołowskich Żydów, gdyż pan Marian posiada bardzo wiele informacji na ten temat. Swoją wiedzę pan Marian przekazał w kilku książkach: „Sokołów Podlaski w latach 1939-44”, „Sokołów Podlaski dawniej i dziś”, „Jaćwingowie – powieść historyczna z czasów Kazimierza Sprawiedliwego”, „Dwory, folwarki, pałace zachodniego Podlasia” i „Cmentarze Ziemi Sokołowskiej. Duchy i Sny”. Publikacje te cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników, a niektóre z nich były kilkakrotnie wznawiane. Marian Pietrzak jest nie tylko pasjonatem historii, ale zajmuje się także twórczością poetycką. Jego „Wiersze z podlaskiej ziemi” ukazały się drukiem w 2005 roku.

Wieczór w Bibliotece uświetniły występy członków sokołowskiego zespołu „Seniorynki”, którzy zaprezentowali kilka utworów wokalnych. Fragmenty książek i wiersze autora prezentowali: Michał Protasiewicz, Maciej Tyszko, Katarzyna Wyszomierska i Natalia Piwko. O oprawę muzyczna zadbali Michał Soszka, Marcin Siemikowski ( fortepian) Katarzyna Kalicka ( klarnet) i Adrianna Maczuga (skrzypce). Kilka swoich utworów zadedykował autorowi i wykonał Lech Zakrzewski. W finale spotkania pani Teresa Bończuk zaśpiewała „ A takie ci jest Podlasie” do wiersza Mariana Pietrzaka, z własną muzyką. Panu Marianowi życzymy dalszych sukcesów w odkrywaniu historii naszego regionu, a także godnych następców, którzy z takim samym zaangażowaniem będą kontynuowali jego pracę.

{gallery}Erato/2013/Pietrzak{/gallery}