X Noc biblioteka
Za nami X Ogólnopolska Noc Bibliotek, która w tym roku odbyła się 11 października pod hasłem Moc Bibliotek!
Rozpoczęliśmy biblioteczną grą terenową „Sokołów Podlaski dawniej i dziś z Marianem Pietrzakiem”, w której można było wziąć udział w godzinach 10.00-16.00. Na mecie dla każdego uczestnika przewidziany był dyplom oraz nagroda, w postaci gry planszowej o Sokołowie Podlaskim.
O godz. 16.00 odbyło się spotkanie z panem Piotrem Siemieniukiem, który opowiadał o swojej najnowszej publikacji dla dzieci „Kot Przytuleń”. Najmłodsi uczestnicy bardzo chętnie słuchali wierszy i opowieści autora, a także zadawali wiele pytań.
Następnie przyszła kolej na starszych miłośników literatury, którzy spotkali się z panią Katarzyną Drogą. Katarzyna Droga urodziła się w Zambrowie na Podlasiu. Jest absolwentką filologii polskiej, którą ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego i wydawca prasy kobiecej oraz młodzieżowej. W latach 2008-2017 piastowała stanowisko redaktor naczelnej magazynu „SENS”. Obecnie współpracuje z magazynem „Twój Styl” i „Zwierciadło”. Jest autorką sagi, której akcja dzieje się na Podlasiu. Na cykl „Pokolenia” składają się powieści pt. „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca” i „Pokolenia. Powrót do domu”. Na swoim koncie ma także kilka powieści biograficznych, których bohaterkami są niezwykle kobiety – Hanka Ordonówna, Aleksandra Piłsudska czy Hanka Bielicka. Spotkanie w naszej Bibliotece, które poprowadziła dyrektor Biblioteki Małgorzata Iwańska-Kania, dotyczyło głównie powieści „Mniszkówna. Historia pisarki, która wzruszyła miliony serc” oraz samej bohaterki książki. To na Podlasiu, w dworze szlacheckim w Sabniach Helena Mniszkówna napisała swoją pierwszą powieść „Trędowata” , tym samym stając się królową romansu z wyższych sfer. Książkę wznawiano przed wojną 16 razy, trzykrotnie filmowano. Krytycy surowo ją oceniali, jednak czytelnicy byli nią zafascynowani do tego stopnia, że po wojnie, gdy zakazano druku wszystkich książek Mniszkówny, czytelniczki przepisywały ręcznie całe rozdziały i przekazywały sobie rękopisy.
Po spotkaniu publiczność miała możliwość zakupu książki oraz bezpośredniej rozmowy z autorką.
Dziękujemy serdecznie sponsorowi spotkania – pani Marii Szczeglackiej, właścicielce Księgarni Ezop.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Tekst i zdjęcia Anna Filipczuk
Tagged noc bibliotek