ZAPRASZAMY DO RUMUNII!

 

ZAPRASZAMY DO RUMUNII!
Premiera wystawy fotografii Z lotu ptaka.
Kościoły warowne w Transylwanii

Saskie kościoły warowne – fotografia, film i wykład w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. K.I. Gałczyńskiego w Sokołowie Podlaskim.

16 maja 2024, godzina 18:00

Zapraszamy na wernisaż wystawy rumuńskiego fotografa Ionuța Macri, przybliżającej unikatowe dziedzictwo Sasów siedmiogrodzkich. Inauguracji wystawy towarzyszyć będzie emisja filmu dokumentalnego Osadnictwo Sasów z cyklu programów „Ukryte historie” Cristiny Baicanb wyprodukowanego przez TVR Timișoara oraz prelekcja „Krótka historia długiego trwania. Sasi siedmiogrodzcy, mieszkańcy Rumunii – od średniowiecza do czasów współczesnych” Doroty Filipiak.

Saskie kościoły warowne znajdujące się w Transylwanii w regionie zwanym Siedmiogrodem saskim to obiekty unikatowe. Część z nich wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najsłynniejsze z kilkuset zachowanych obiektów, takie jak kościół w Biertan czy Viscri, są prawdziwym magnesem dla turystów. I nic dziwnego, bo zachwycają nie tylko niezwykłą architekturą i fascynują swoją historią, ale także przyciągają położeniem. Wsie i miasta na terenie Transylwanii mogą się poszczycić prawdziwie malowniczą lokalizacją. Dla wszystkich chcących odwiedzić Rumunię – obowiązkowy punkt zwiedzania!

Na fotografiach rumuńskiego artysty zobaczymy około dwudziestu wybranych kościołów. Zdjęcia są niezwykłe, bo pokazują te obiekty z perspektywy, z jakiej nie mamy zazwyczaj szansy ich oglądać. Jednocześnie zdjęcia Ionuța Macri są warte uwagi same w sobie – jako przykłady najwyższej próby sztuki fotograficznej. O historii Sasów siedmiogrodzkich, wyjątkowości i znaczeniu kościołów warownych oraz pracach rumuńskiego fotografa opowie autorka książki Rumunia. Pęknięte lustro Europy – Dorota Filipiak.

Autor fotografii:
IONUȚ MACRI – jeden z najsłynniejszych rumuńskich fotografów, pasjonat światła we wszystkich jego formach, specjalizujący się w wysokiej klasy zdjęciach komercyjnych. Jego prace publikowane są na całym świecie. Od ponad 25 lat posiada studio w Bukareszcie. Jego nazwisko figuruje wśród 200 najlepszych fotografów reklamowych oraz cyfrowych na świecie. Fotografie Ionuța Macri można również znaleźć w czasopismach takich jak „National Geographic”, albo w magazynach poświęconych architekturze oraz modzie. Jest członkiem grupy ambasadorów marki Canon.

Prelegentka:
DOROTA FILIPIAK – pochodzi z Warszawy, studiowała historię na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książki Rumunia. Pęknięte lustro Europy. Interesuje się historią Europy Środkowej i lubi być w drodze, najchętniej na południe – od Słowacji, przez Węgry, do Rumunii i dalej na Bałkany. Jeździ także bocznymi drogami Podlasia i Suwalszczyzny. Autorka artykułów o węgierskiej kulturze, historii i literaturze. Współpracuje z kwartalnikiem „Kraina Bugu” oraz prowadzi facebookowy profil „Mamałyga z bryndzą – Moja Rumunia”. Na instagramowym „Kulturalnym dniu powszednim” pisze o książkach, głównie dotyczących Europy Środkowej.

Wystawa „Z lotu ptaka. Kościoły warowne w Transylwanii” w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można oglądać do 16 czerwca 2024.
Miejska Biblioteka Publiczna im. K.I. Gałczyńskiego, ul. Kolejowa 7a, Sokołów Podlaski