Marcowe spotkanie BKK 2024
Marcowe spotkanie BKK
Drugie już spotkanie Bibliotecznego Klubu Książki odbyło się 12 marca 2024 r. Głównym tematem były książki Wydawnictwa Paśny Buriat. Zostało ono wymyślone w miejscu dosłownie i w przenośni przesiąkniętym magią Wschodu, mianowicie na ganku domu współzałożyciela wydawnictwa Piotra Malczewskiego.
Gospodarstwo to należało kiedyś do staroobrzędowców, którzy przyjechali z Rosji na te tereny około 1778 roku i założyli Budę Ruską. Formalnie zostało powołane do życia w 2018 roku w Kielcach przez Piotra Brysacza oraz Maję Witecką-Brysacz, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, graficzkę, ilustratorkę, projektantkę książek, prywatnie żonę – Piotra.
Książki, które powstają w wydawnictwie są cegiełkami, ze sprzedaży których dochód przeznaczony jest na Festiwal Patrząc na Wschód. Jest to wiejski festiwal literacki, na którym wszystkie spotkania, pokazy i spacery tematyczne są bezpłatne.
Wydawnictwo wydaje głownie książki z dziedziny literatury faktu – wywiady, reportaże, książki przyrodnicze, eseje historyczne związane z szeroko pojętym Wschodem (który zaczyna się na wschód od Wisły), Polską północno-wschodnią (Podlasie, Białostocczyzna, Suwalszczyzna), naturą, kulturą i przyrodą oraz związkami człowieka z przyrodą. Działalność wydawnictwa doceniono w zeszłym roku. W 10 jubileuszowej edycji konkursu Ambasador Wschodu dostało nagrodę w kategorii PROJEKT. Konkurs ten docenia osoby, firmy czy instytucje działające od Suwałk po Sanok.
Najsłynniejszą, wręcz kultową książką wydawnictwa jest „Podlasie zdrowo zakręcone. Podróż po krainie niezwykłych ludzi i zapomnianych smaków” Wojciecha Koronkiewicza. Tę pozycję przeczytało najwięcej uczestników spotkania. Inne publikacje tego wydawnictwa wzbudziły jednak nie mniejsze zainteresowanie. W wielu z nich przedstawione są najbliższe nam okolice oraz miejsca często odwiedzane przez uczestników spotkania. Opisują one naszą małą ojczyznę- Podlasie. Zwłaszcza najnowsza książka „Bug. Opowieści o rzece, łęgach, piachach, łąkach, starorzeczach i mokradłach, a także o życiu zwierząt i ludzi w meandry dzikiej rzeki zaplątanych Przewodnik po krajobrazach przyrodniczo-kulturowych” oraz „Ptaki za miedzą. Opowieści o mieszkańcach pól, łąk, pastwisk i wsi”. Obie napisał Maciej Cmoch. O dużym zainteresowaniu publikacjami świadczy fakt, że klubowicze przeczytali więcej niż jedną pozycję tego wydawnictwa. Wypożyczali również kolejne egzemplarze.
Gościem spotkania była pani Dorota Filipiak, autorka książki Rumunia. Pęknięte lustro Europy”. Laureatka nagrody im. Macieja Kuczyńskiego. Jest ona redaktorką Wydawnictwa Paśny Buriat. Opowiedziała wiele ciekawostek o wydawnictwie, autorach i książkach, także o książce, którą aktualnie pisze. Wydawnictwo za pośrednictwem pani Doroty podarowało kilka najnowszych publikacji do naszej Biblioteki.