Książka dla każdego

„Książka dla każdego” to projekt realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. K. i. Gałczyńskiego w Sokołowie Podlaskim w ramach Zadania 1 – Przedsięwzięcie grantowe w ramach Projektu niekonkurencyjnego Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.3 „Systemowa poprawa dostępności” Priorytet III „Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami” Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Celem projektu jest poprawa szeroko rozumianej dostępności Biblioteki jako instytucji oraz bibliotecznej oferty kulturalnej, w szczególności:
- włączenie osób ze szczególnymi potrzebami w aktywne projektowanie oferty bibliotecznej i wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Bibliotekę,
- dostosowanie stron internetowych Biblioteki do standardów WCAG 2.1,
- zwiększenie dostępności komunikacyjno-informacyjnej Biblioteki, szczególnie w zakresie oferty kulturalnej,
- zwiększenie dostępności architektonicznej budynku Biblioteki,
- zwiększenie dostępności zbiorów bibliotecznych, zarówno tradycyjnych, jak również cyfrowych,
- zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa czytelników oraz użytkowników Biblioteki.
Wskazane wyżej działania mają przyczynić się do wdrożenia standardu projektowania dostępnej bibliotecznej oferty kulturalnej, tworzonej przez zespół instytucji i osoby reprezentujące 5 obszarów dostępności.
Na projekt „Książka dla każdego” składają się następujące działania:
- audyt dostępności cyfrowej obu stron internetowych prowadzonych przez Bibliotekę (biblioteczna strona internetowa, strona internetowa bibliotecznej Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta). Dostosowanie w/w stron do przepisów w zakresie dostępności cyfrowej i standardów WCAG 2.1.,
- poprawa dostępności informacyjno-komunikacyjnej Biblioteki,
- poprawa dostępności architektonicznej budynku Biblioteki,
- poprawa dostępności zbiorów bibliotecznych,
- poprawa komfortu i bezpieczeństwa osób korzystających z Biblioteki,
- organizacja pokoju wyciszeń.
Rezultatem działań podjętych w ramach projektu będzie systemowa zmiana w obszarze zwiększenia dostępności obejmująca likwidację barier technicznych, architektonicznych oraz wdrożenia standardu kreowania i projektowanie oferty kulturalnej przy aktywnym współudziale osób ze szczególnymi potrzebami.
Projekt skierowany jest do dotychczasowych odbiorców reprezentujących osoby ze szczególnymi potrzebami, ale również do kolejnych grup, które dotychczas nie były odbiorcami bibliotecznej oferty kulturalnej.
Wartość projektu: 494 800,00 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 494 800,00 zł
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie