Warsztaty dziennikarskie 2014 – Rafał Lasota

Warsztaty dziennikarskie 2014 – Rafał Lasota

Biblioteka zaprosiła młodzież do uczestnictwa w warsztatach dziennikarskich, które prowadził znany dziennikarz TVN – Rafał Lasota. Warsztaty odbyły się 12 marca i 2 kwietnia 2014 r. i uczestniczyli w nich uczniowie Gimnazjum z Rozbitego Kamienia w powiecie sokołowskim i uczniowie sokołowskich szkół: z Gimnazjum Nr 1 i z I Liceum Ogólnokształcącego.

Młodzież miała okazję w spojrzeć na zawód dziennikarza od kulis. Warsztaty obejmowały zagadnienia rynku prasy w Polsce, prezentację przed kamerą, sposób prowadzenia konferencji prasowej, prawo prasowego oraz redagowanie informacji prasowych.

Warsztaty prasowe, poprowadzone przez dziennikarza pracującego w zawodzie już od 20 lat, to 5 godzin ciężkiej umysłowej pracy, a prowadzący już w pierwszych słowach skierowanych do swoich słuchaczy zawarł delikatną przestrogę: „Przyszliście tu na warsztaty, a nie do szkółki niedzielnej, nie będę Was traktował ulgowo”.
Na początku uczniowie omawiali rynek prasowy w Polsce, z pomocą prowadzącego wymieniali tytuły gazet i czasopism, definiowali ich odbiorców. Pan Rafał podzielił uczniów na kilka grup, których zadaniem było przejrzenie poszczególnych gazet oraz ich krótka charakterystyka. Uczniowie w swoich wystąpieniach zwracali uwagę na wielkość czcionki tytułów i podtytułów, kolorystykę, zdjęcia i długość tekstu. Prowadzący udzielał praktycznych rad dotyczących sposobu prezentacji, pokazał też jak powinna wyglądać prawidłowa prezentacja.
Kolejnym punktem spotkania była konferencja prasowa z udziałem znanego piosenkarza młodego pokolenia- Justina Biebera oraz rzecznika prasowego, w rolę których wcielili się: dziennikarz oraz pracownik MBP. Głównym zadaniem uczniów było dostosowanie zadawanych pytań do odbiorców gazety, którą reprezentowali.
W końcowej części uczestnicy warsztatów mieli zaprezentować siebie przed kamerą. To zadanie, o dziwo, sprawiło młodzieży największą trudność. Każdy musiał krótko opowiedzieć o sobie i o swoich zainteresowaniach. Dziennikarz nie szczędził uwag i słów krytyki.
W czasie trwania 5-godzinnych warsztatów pan Rafał udzielał praktycznych rad dziennikarskich, wskazywał na najczęściej popełniane przez dziennikarzy błędy, mówił o etyce zawodu i prawie prasowym, zdradził wiele ciekawostek o polskiej telewizji i prasie.
Gimnazjaliści poradzili sobie z zadaniami dobrze, a środowa lekcja dziennikarstwa z pewnością na długo pozostanie w ich pamięć. Być może właśnie dziś któryś z uczniów postanowił związać swoją przyszłość z pracą w zawodzie dziennikarza.

{gallery}Zdjecia/Warsztaty/Lasota2014{/gallery}