Wspomnienie o Kirze Gałczyńskiej

„Wspomnienie o Kirze Gałczyńskiej”

20 grudnia 2023r. przypada pierwsza rocznica śmierci Kiry Gałczyńskiej – dziennikarki i pisarki, córki znakomitego polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

W czwartkowy wieczór 23 listopada 2023r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej wspominaliśmy panią Kirę i jej wieloletnie kontakty z naszym miastem. Gościem wieczoru była Pani Wanda Wierzchowska – znana i szanowana w naszym mieście i nie tylko działaczka społeczna, promotorka kultury, pedagog, harcerz. Podczas spotkania mogliśmy wysłuchać wspomnień naszego gościa z długoletniej przyjaźni z Kirą Gałczyńską – córką poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, patrona naszej Biblioteki.

Kira Gałczyńska- Kilańska urodziła się w Wilnie, na Zarzeczu, gdzie w latach 1934–1936 mieszkali jej rodzice. W 1936r. Gałczyńscy przenieśli się do Warszawy i osiedli w pobliskim Aninie, następnie w Warszawie w Alei Róż. Ukończyła filologię rosyjską Uniwersytetu Warszawskiego, pracowała jako redaktorka  w: „Nowej Kulturze”, warszawskim „Kurierze Polskim”, Telewizji Polskiej, „Trybunie Ludu” i „Kontrastach”. Założyła muzeum imienia ojca w Praniu, była redaktorką i edytorką większości edycji jego dzieł. W latach 2007–2010 była członkiem Zarządu Fundacji  Zielona Gęś imienia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Należała do Związku Literatów Polskich  i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Pani Kira była związana z Sokołowem Podlaskim więzami przyjaźni. W 2004r. decyzją Rady Miasta otrzymała tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Sokołów Podlaski”. Często bywała w naszym mieście i w naszej Bibliotece podczas konkursów i spotkań literackich. Przyjaźń, która nawiązała się między panią Wandą i panią Kirą jeszcze w 1975 roku przetrwała aż do 2022r., kiedy to Kira Gałczyńska zmarła. Gość wieczoru opowiadała o początkach ich znajomości, o korespondencji, niekiedy bardzo osobistej, o planach i obawach o przyszłość. Wielokrotnie podkreślała jak niezwykle życzliwą, szlachetną i skromną osobą była pani Kira. Opowieść urozmaicona była prezentacją multimedialną książek Kiry Gałczyńskiej z autografem autorki. Książki pochodziły z prywatnych zbiorów pani Wandy. Na spotkaniu prezentowana była także poezja K.I. Gałczyńskiego w wykonaniu Pawła Kryszczuka oraz piosenki do wierszy poety w interpretacji Anny Maliszewskiej.

W trakcie wieczoru odbyła się także promocja najnowszego Biuletynu Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, w którym znajdują się m.in. wspomnienia o zmarłej. O bieżącym numerze biuletynu opowiadała pani Krystyna Matysiak- prezes STSK.

 {gallery}/Spotkania_zdjecia/2023/Kira_Galczynska_we_wspomnieniach/galeria{/gallery}