Spotkanie z Ryszardem Sobolewskim

Ekwador i Wyspy Galapagos – Spotkanie z Ryszardem Sobolewskim

16 maja 2023r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej gościliśmy Pana Ryszarda Sobolewskiego – emerytowanego Podinspektora Policji, podróżnika, fotoreportera i dziennikarza. Tematem spotkania był „Ekwador i Wyspy Galapagos” położone w Ameryce Łacińskiej.  Spotkanie połączone było z kiermaszem rękodzieła artystycznego.

Pan Ryszard Sobolewski mieszka w Warszawie, ukończył pedagogikę i pedagogikę specjalną oraz Wyższą Szkołę Policyjną. Fotografia i chęć zwiedzania odległych krajów towarzyszyły mu od najmłodszych lat. Już w szkole podstawowej zaczął fotografować, a w szkole średniej prowadził pracownię fotograficzną. Jego zdjęcia były publikowane w prasie lokalnej i prezentowane na amatorskich wystawach. Sam mówi, że jako nastoletni chłopak marzył by zostać policjantem, dziennikarzem, podróżnikiem albo aktorem. Los sprawił, że połączył trzy swoje wymarzone zawody. Jako podróżnika interesowały go szczególnie Ameryka Południowa i Środkowa, głównie Meksyk. Pierwsze podróże odbył w połowie lat osiemdziesiątych, ale tylko do niektórych krajów europejskich. Marzenia o dalekich wyjazdach zaczęły się spełniać w 2002 roku, kiedy to udał się do Gwatemali. Potem był niepowtarzalny w swojej urodzie Meksyk i spotkanie z fascynującą kulturą Azteków i Majów, następnie kolebka Inków – Ekwador. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła podróż do Peru słynącego z Machu Pikchu, Cusco, Arguipy, Chan Chan, Kanionu del Colca i płaskowyżu Nazca. Nasz gość odwiedził także Boliwię, Brazylię, Wenezuelę, Kolumbię, a także Indie.

Od 2006 roku do chwili obecnej zorganizował ok. 500 autorskich wystaw o tematyce podróżniczej, które były prezentowane w galeriach, centrach kultury i muzeach na terenie Polski. Wszystkie wystawy były objęte honorowym patronatem ambasadorów krajów, z których prezentowane były zdjęcia. 

W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Sokołowa Podlaskiego i okolic, którzy z  zainteresowaniem słuchali naszego gościa oraz oglądali prezentację zdjęć z podróży do Ekwadoru. Mogliśmy zobaczyć niektóre zabytki stolicy kraju Quito, podglądaliśmy mieszkańców miast i miasteczek w ich codziennym życiu, zobaczyliśmy targ wypełniony bajecznie kolorowym rękodziełem  artystycznym. Dreszczyk emocji zapewniły nam fotografie erupcji wulkanu oraz wycieczka w głąb Puszczy Amazońskiej, gdzie zobaczyliśmy fascynującą faunę i florę Zielonych Płuc Ziemi.
Na koniec można było kupić na kiermaszu pamiątkę z tego odległego i pięknego kraju oraz porozmawiać z naszym gościem.

{gallery}Spotkania_zdjecia/2023/Spotkanie_z_Ryszardem_Sobolewskim{/gallery}