Spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem

Spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem

Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem4 października 2021 r. odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem – prozaikiem, poetą, eseistą, publicystą i wydawcą. Pisarz znany jest z takich książek jak m.in. „Mury Hebronu”, „Biały kruk” „Opowieści galicyjskie”, „Dukla”, „Wschód”.

Jego książki zostały przetłumaczone na języki obce, m. in. angielski, rosyjski, fiński, ukraiński, węgierski, włoski. Na podstawie książek autora powstały filmy: „Gnoje” wg powieści „Biały kruk”, „Wino truskawkowe” na motywach kilku opowiadań ze zbioru „Opowieści galicyjskie”. Andrzej Stasiuk jest laureatem wielu nagród m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody Literackiej „Nike”, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Pani Hanna Lecyk – Dyrektor MBP, witając autora wyraziła radość, że po trzech latach oczekiwań Czytelników, spotkanie doszło wreszcie do skutku. Rozmowę z pisarzem w formie wywiadu prowadzili pracownicy Biblioteki: Bożena Mrozowska-Gozdołek i Piotr Rybak. W pierwszej części spotkania autor opowiadał o swoim dzieciństwie, latach młodości, o powiązaniach z naszym regionem. Dziadkowie Andrzeja Stasiuka pochodzili bowiem z miejscowości Gródek nad Bugiem. Pisarz od najmłodszych lat zafascynowany był życiem wiejskim. W swoich utworach pięknie opisuje prowincję. W mieście nie czuł się do końca szczęśliwy, wybrał więc życie na wsi, w Wołowcu w Beskidzie Niskim, małej miejscowości zamieszkałej głównie przez Łemków. Tam też prowadzi razem ze swoją żoną Moniką Sznajderman Wydawnictwo Czarne. Druga część spotkania dotyczyła promocji książki „Przewóz”. Autor zdradzał kulisy powstania utworu, opowiadał o bohaterach, o ciężkich czasach II Wojny Światowej. Książka jest fikcją literacką, chociaż niektórzy czytelnicy doszukiwali się w niej dokładnej lokalizacji faktów historycznych w Gródku n/Bugiem. Nie zabrakło też pytań ze strony publiczności, na które pisarz chętnie i wyczerpująco odpowiadał. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupu książki wraz z autografem autora.
Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem odbyło się dzięki sponsorom, którym składamy serdeczne podziękowania za wsparcie:

{gallery}Spotkania_zdjecia/2021/Stasiuk{/gallery}