Nocy Bibliotek edycja 2023

Noc Bibliotek 2023

Za nami kolejna edycja Nocy Bibliotek. Tegoroczna impreza odbywała się pod hasłem „Absurd nie czytać”. Sobotnie popołudnie zgromadziło w naszej Bibliotece dużą grupę młodszych i starszych fanów książek.

Atrakcje rozpoczęliśmy czytaniem bajek i pogadanką na ich temat dla najmłodszych. Bajki czytali pracownicy Biblioteki. Następnie dzieci wysłuchały fragmentu słuchowiska „Przygody Baltazara Gąbki”, do którego wykonały ilustracje w formie zakładek do książek. Zabawa była udana, a pomysłów mnóstwo, czego dowodem były piękne i kolorowe prace.

Po zabawach artystycznych przyszła kolej na starszych miłośników literatury. Główną atrakcją wieczoru było spotkanie z Bożeną Mrozowską-Gozdołek i promocja jej najnowszej książki „Anula z bidula”. Bożena, na co dzień pracownik naszej Biblioteki, opowiadała o kulisach powstawania jej pierwszej powieści. Na spotkaniu prezentowane były także wybrane fragmenty książki, czytane przez członków bibliotecznej grupy teatralnej „Wiraż”: Agatę Kwapisz, Franciszka Kryszczuka, Borysa Żochowskiego, Mateusza Gmitrzuka, Zosię Pośladę, Natalię Filiks, Wiktorię Skarżyńską, Dominikę Rosak, Dominikę Domańską, Gabrielę Rytel, Wiktorię Pomarańską. O oprawę muzyczną zadbał Mikołaj Sadłowski.

Spotkanie autorskie zgromadziło rodzinę, znajomych i czytelników, którzy tłumnie przybyli do Biblioteki, aby posłuchać o książce i zachęcić Bożenę do dalszego pisania. Nie obyło się bez wzruszeń, podziękowań i wspomnień zebranych gości. Po spotkaniu można było kupić książkę i zdobyć dedykację od autorki.

W przerwie między spotkaniami można było obejrzeć wystawę książek, zgromadzonych przez lata w Bibliotece. Prezentowane książki zostały wydane między rokiem 1800 a 1939. Do każdej prezentowanej książki dołączona została krótka informacja o jej treści oraz wydawcy. Wśród prezentowanych dzieł jest książka z biblioteczki Malewiczów. Wystawę można oglądać w saloniku prasowym Biblioteki do końca października.

{gallery}/Inne_formy/2023/Noc_bibliotek/{/gallery}