Czytamy pod chmurką

Czytamy pod chmurką

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vincent Clavel Andres. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę. W tym roku po raz pierwszy świętowaliśmy ten dzień w naszym mieście. Biblioteka zorganizowała w niedzielę 22 kwietnia „Czytanie pod chmurką” w parku pod pomnikiem ks. Brzóski. W całej Polsce o godzinie 17:00 czytano ten sam fragment książki Marii Pruszkowskiej Przyślę Panu list i klucz wybrany przez internautów. Mieszkańcy naszego miasta, którzy zebrali się pod pomnikiem otrzymali kartki z tekstem, a fragment wybranej książki czytali: Burmistrz Sokołowa- Bogusław Karakula oraz Ksiądz proboszcz Parafii Niepokalanego Serca NMP -Andrzej Krupa.

Do obchodów Światowego Dnia Książki może przyłączyć się każdy – wystarczy przeczytać jedną książkę lub po prostu polecić komuś coś dobrego do czytania. We wtorek 24 kwietnia dalsze obchody Światowego Dnia Książki miały miejsce przed budynkiem Biblioteki Miejskiej. Na wspólne czytanie oraz słuchanie utworów literackich przybyły dzieci z Przedszkola Nr 2 oraz Szkoły Podstawowej Nr 2 i Nr 4. Gościem honorowym była Pani Lidia Sadowa – aktorka filmowa i teatralna. Czytała ona razem z dziećmi, a także sama opowiadania Renaty Piątkowskiej. W przerwach między czytaniem utworów, dzieci chętnie śpiewały piosenki oraz odpowiadały na zagadki. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci utworzyły długi pociąg, składający się z kilku wagonów i podróżowały po Placu przed Biblioteką w rytm utworu J. Tuwima „Lokomotywa”. Końcową stacją była oczywiście Biblioteka, którą dzieci mogły zwiedzić oraz otrzymać w niej autograf Pani Lidii Sadowej. I oby takich pociągów pełnych pasażerów do Biblioteki było jak najwięcej.