Spotkanie z poezją Ireny Filipczuk

Spotkanie z poezją Ireny Filipczuk

19 listopada 2015 r. w Bibliotece gościliśmy poetkę i malarkę Panią Irenę Filipczuk. Autorka zbiorów wierszy i ilustratorka urodziła się w Tchórznicy. Od dzieciństwa była wielbicielką twórczości polskich poetów, jednak sama zaczęła pisać dopiero na emeryturze.

Jest autorką trzech tomików poezji. Pierwszy z nich pt. „Pejzaże słów” ukazał się w 2001 roku. Kolejne to:„Ślady na wodzie” (2006 r.) oraz „Wakacje z dziadkami” (2012 r.). Utwory Pani Ireny opublikowano także w tomiku wierszy Klubu Literackiego Erato (2004r.).
Poetka oprócz pisarstwa zajmuje się także malarstwem. Ilustrowała książki m.in.: Mariana Pietrzaka, Bożeny Mrozowskiej oraz Franciszka Kobryńczuka. Jest laureatką wielu konkursów literackich w Sokołowie Podlaskim i w Siedlcach, odznaczona medalem Przeglądu Poezji Ludowej i Medalem pamiątkowym „Pro Masovia”, przyznanym jej za twórczość ludową oraz kultywowanie tradycyjnej sztuki kulinarnej.
„Wieczór przy świecach”, którego gościem była znana wszystkim Pani Irena, przyciągnął tłumy. Zebrani wysłuchali pięknych wierszy poetki w interpretacjach: Anny Uścińskiej, Bożeny Mrozowskiej, Pawła Kryszczuka, Bartłomieja Skibniewskiego, Andrzeja Rybińskiego oraz samej autorki i jej wnuczek: Ady, Agnieszki i Marty. Nastrojową muzykę, która towarzyszyła nam tego wieczoru zawdzięczamy Michałowi Soszce (pianino) oraz Piotrowi Wicenciakowi (skrzypce). Na spotkaniu nie mogło zabraknąć także występów przyjaciół Pani Ireny. Zaśpiewali dla nas: zespół wokalny „Seniorynki” i zespół „Złote lata” ze Związku Emerytów i Rencistów. Dodatkowo pani Teresa Bończuk zaśpiewała dwa utwory do wierszy naszego gościa, a Marek Kołodziejski przeczytał wiersz dedykowany poetce przez pana Franciszka Kobryńczuka. Po spotkaniu można było kupić tomiki poezji pani Filipczuk wraz z dedykacją oraz obejrzeć wystawę prac malarskich Pani Ireny. Wystawę prezentowano w Bibliotece przez 3 tygodnie.

{gallery}Erato/2015/Filipczuk{/gallery}