14 marca 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie miłośników książek. Tym razem w ramach cyklicznych spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o reportażach Wydawnictwa Czarne.
Wydawnictwo Czarne zostało założone w 1996 roku przez Andrzej Stasiuka i Monikę Sznajderman. Specjalizuje się w literaturze faktu i jak możemy przeczytać na ich stronie „W obszarze naszych największych zainteresowań znajduje się współczesny reportaż, w jego rozmaitych odsłonach tematycznych i gatunkowych.” To właśnie ich seria Reportaż jest chyba najbardziej rozpoznawalną serią reporterską na rynku wydawniczym, a także bardzo docenianą. Książki z tej serii zdobywają najważniejsze literackie nagrody. Na 12 edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii za najlepszy reportaż literacki aż 10 książek Wydawnictwa Czarne zdobyło główną nagrodę. Każdy z uczestników spotkania opowiedział w kilku zdaniach o przeczytanym przez
siebie reportażu. Często książka wzbudziła tak silne emocje, że dyskusja przeradzała się w żywą rozmowę o problemach w społeczeństwie, inności, odmienności, nierówności a także o różnorodności świata. Niewątpliwie każdy reportaż poruszył – i to jedna z największych wartości dobrej lektury.
29 stycznia 2020 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Książki „Zielona Gęś”. Klubowicze skupili się tym razem na reportażach Mariusza Szczygła – laureata Nagrody Literackiej Nike 2019.29 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Książki „Zielona Gęś”. Klubowicze skupili się tym razem na reportażach Mariusza Szczygła – laureata Nagrody Literackiej Nike 2019.
"Niedziela, która zdarzyła się w środę" to jego literacki debiut. Zawiera reportaże o czasach transformacji w Polsce i ludziach, którzy muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jednak to książki traktujące o Czechach i naszych południowych sąsiadach skupiły największą uwagę czytelników. Najszerzej omówiono „Gottland” oraz „Zrób sobie raj”. Klubowicze docenili reportaże za autentyczność, a zarazem dostarczanie wielu emocji. Teksty Szczygła pełne są fascynacji ludźmi, literaturą, kulturą. Pisze o historii Czech, ale wiele uwagi, zwłaszcza w nowszych książkach, poświęca współczesności. Nie ocenia. W jego najnowszym zbiorze reportaży „Nie ma”, za który autor otrzymał w ubiegłym roku Nike, wyraźnie wyłania się osobisty ton. Reportaże zyskują nowa jakość, a sam Szczygieł w laudacji przewodniczącego komisji został nazwany twórcą "nowego gatunku, reportażu egzystencjalnego".
Po omówieniu twórczości Mariusza Szczygła uczestnicy spotkania, jak na każdym DKK, dzielili się przeczytanymi książkami. Przypominamy, że polecane przez klubowiczów pozycje książkowe można wypożyczyć w naszej Bibliotece.
„Krótka historia jednego zdjęcia” Jakub Kuza
„Czarnobyl. Spowiedź reportera” Igor Kostin
„Dom bez klamek” Jędrzej Pasierski
„Dziewczyny z Wołynia” Anna Herbich
„Gliniany most”, „Posłaniec”, „Złodziejka książek” Markus Zusak
„Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki” Roman Warszewski
Kolejne spotkanie Klubu "Zielona Gęś" zaplanowano na marzec.
W dniu 29 maja 2019 r. odbyło się spotkanie Klubu Książki „Zielona Gęś”, które przebiegło jak zwykle w miłej atmosferze. Dyskutowano na temat przeczytanych książek. Omawiane pozycje różniły się znacznie pod względem treści i formy. Książka „Mniej niż nic”.Elizabeth Kim, polecona do przeczytania przez Panią Krystynę Gajowniczek, wzbudziła duże zainteresowanie.
Ta autobiograficzna powieść, potwierdza fakt, że okrucieństwo i przemoc dotyka ludzi na całym świecie. Polecane przez klubowiczów były również: „Billy, kot który ocalił moje dziecko” Louise Booth - opowieść o dziecku z autyzmem, oparta na faktach i opisana przez matkę Frasera; „Jak pokochać centra handlowe” Natalii Fiedorczuk,w której opisany jest realistyczny obraz współczesnej Polski, widziany oczami młodych ludzi. Zainteresowanie wzbudziła także książka Agnieszki Dydycz „Dzisiaj należy do mnie”. Autorka stworzyła powieść o trudnych doświadczeniach, przykrych wspomnieniach, a jednocześnie o snach oraz nadziei i wierze w lepsze jutro. Z kolei „Pokochawszy” Jerzego Bralczyka i Justyny Kirwil, to mądra i niezwykle inspirująca książka o miłości na poważnie i na wesoło. Prowadząca spotkanie, zaproponowała pasjonatom zagadek kryminalnych oraz chcącym poznać tajniki pracy policji, książki: „Policjanci. Bez munduru” Katarzyny Puzyńskiej i „Punkt widzenia” Małgorzaty Rogali.
Pani Bogumiła Korbuszewska – Kierownik Działu dla Dorosłych – poleciła książkę wydaną przez naszą Bibliotekę, „Latynoska euforia z Hollywoodem w tle” Andrzeja Zbrożka, która z pewnością zainteresuje miłośników podróży, przygód, kina i dobrego humoru.
Wszystkie omawiane przez uczestników spotkania książki, można wypożyczyć w naszej Bibliotece.